Så bestämmer du själv hur många kunder du får
Det är budgettider och många sliter med hur mycket tillväxt man skall våga tro på 2025. Visste du att det faktiskt finns ett ganska enkelt sätt att själv kunna bestämma hur många nya kunder man får under ett år? Läs vår artikel så avslöjar vi hur du gör. 🡇
Hur detaljerad kontroll har ni på vad som krävs för att nå en affär?
Nyckeln är att börja mäta - den enklare vägen
För att själva kunna bestämma hur många kunder man vill ha in under t.ex. ett år, behöver man först börja mäta de aktiviteter som faktiskt genererat de kunder man redan har.
Antag för enkelhetens skull att alla kunder har kommit till tack vare att ni annonserat i sociala medier. Då är det enkelt att gå tillbaka och titta på senaste årets annonskostnader, läsa av hur många kunder som genererats och på så sätt få fram hur mycket det har kostat i genomsnitt per kund ni fått.
Antag att ni fått in 100 kunder under förra året och ni har lagt 150.000 kr på att annonsering via sociala medier. Ja, då är det förstås enkelt att bestämma hur många kunder ni vill ha nästa år. Beroende på hur mycket ni kan och vill lägga på annonsering.
Lite mer tidskrävande mätning
Många företag har förstås flera sätt man genererar kunder på. Kanske framförallt B2B företag. Då krävs att man även mäter övriga aktiviteter för att kunna ta ställning till vilket antal kunder man vill ha, har tid för och har råd att ta in nästa år.
Om företaget t.ex. har en kundtillströmning som kommer av uppsökande försäljning. Då behöver man börja mäta t.ex. hur många telefonsamtal som behöver ringas för att få till ett möte. Hur många möten som behöver genomföras för att komma till offertstadium. Och vilken hit-rate företaget har när det gäller antal offerter som i genomsnitt krävs för att få en ny affär.
För att få relevanta mätetal behöver man också mäta det här under en lite längre period.
Så snart du har koll
Antag t.ex. att ni gör 100 ‘lyfta-luren-försök’ och på dessa 100 försök, genom att mäta, faktiskt kan utläsa att ni kommer fram och får prata med 10 företagsledare. Det i sin tur ger sedan kanske möjlighet att få komma ut på 5 presentationsmöten varav er mätning sedan visar att i snitt 4 sådana möten, ger er möjlighet att få lämna offert (ja, ni är duktiga på att presentera och antar att ni har ett bra erbjudande).
Då har ni genom att mäta och följa upp era aktiviteter kommit fram till att 25% av era lämnade offert ger en faktisk affär. Dvs. en ny kund. Så snart ni har koll på vad de här aktiviteterna faktiskt genererar. Då är det sedan enkelt att räkna ut hur många kunder man vill ha, baserat på vilka resurser man är beredd och klarar av att lägga på aktiviteterna.
En avvägning av tid och resurser ger er sedan facit
Vill ni nästa år ha 50 nya kunder och det enda verktyg ni har för att generera nya kunder är annonsering via sociala medier. Ja, då behöver ni vara beredda på att satsa 75.000 kronor.
Har ni kanske en inriktning på mer kvalificerade kundförhållanden där uppsökande försäljning är sättet att generera kund. Som i andra exemplet ovan. Och ni har ambitionen att få 15 nya kunder nästa år. Ja, då är det enkelt att räkna på det genom att multiplicera de 15 tänkta kunderna med antal offerter som kommer att krävas dvs. 15 * 4 (ni hade uppmätt att 25% av lämnade offerter ger en kund), alltså 60 lämnade offerter.
För att få lämna 60 offerter krävs enligt era mätningar att ni får till 75 presentationsmöten. Och för att få boka 75 presentationsmöten vet ni nu att det krävs att ni via telefon får möjlighet att prata med 150 företagsledare. Då ni också har mätt att ni behöver lyfta luren 100 gånger för att komma fram till 10 företagsledare innebär det till att ni måste genomföra ca. 1.500 ‘lyfta-luren-försök’ för att nå målsättningen 15 nya kunder.
Mätning ger en underliggande trygghet
Att mäta och följa upp på det här sättet är inte bara ett sätt att bli bättre på att budgetera. Det är också en metod som skapar trygghet och uthållighet för de som arbetar med försäljningen. Man vet vilka förutsättningar man har i det långa loppet - även om man en dag har otur och gör 100 telefonförsök men endast får tag i 5 företagsledare. En annan dag har man istället tur och kanske får tag i 15 på 100 försök.
Ibland krävs det 8 offerter innan en ny affär. Men tack vare mätningarna vet man också att det vissa gånger kanske kommer en affär efter bara 2 lämnade offerter. För över tid når vi målet när vi håller fokus på aktiviteterna!
När vi på Nya Ekonomikompetens arbetar med kunder och hjälpa till med budget/prognos handlar inte bara om att estimera kostnader för kontor, anställda och materialinköp. Det handlar i hög grad även om intäktssidan. Budgetering av nya kunder, merförsäljning på befintliga kunder, pris strategier, paketering etc.
- - -
Läs gärna mer om Nya Ekonomikompetens tjänster. Läs här 🠊